Potrawy wieloskładnikowe, choć cieszą nasze oko i podniebienie, niestety nie trawią się najlepiej. Zbyt duża ilość składników na raz źle się wchłania, zanieczyszcza krew, wpływa na problemy z koncentracją. Powstaje pytanie: dlaczego tak się dzieje?
Każdy rodzaj żywności potrzebuje odpowiednich enzymów, aby nastąpiło trawienie i całkowite wchłanianie pokarmów. Jeżeli w czasie jednego posiłku, jadamy pokarmy złożone z wielu składników, w czasie trawienia wytworzy się chaos.
Wydzielenie wszystkich niezbędnych enzymów potrzebnych do wieloskładnikowego posiłku jest bardzo trudne do wykonania przez trzustkę. Proces trawienia, co prawda, trwa nada jednak z udziałem bakterii powodujących fermentację. Objawami, które temu towarzyszą są bóle i obrzęki brzucha, wzdęcia, gazy jelitowe. Ponadto cały proces zamiast dostarczać organizmowi energię, pochłania jej bardzo dużo – stąd też uczucie senności po posiłku.
Gdy pokarmy zawierające białko trawione są w sposób właściwy, za pomocą odpowiednich enzymów, wówczas organizm otrzymuje odpowiednie aminokwasy. Aminokwasy te regenerują i utrzymują funkcje życiowe całego organizmu. Analogicznie prawidłowe trawienie skrobi poprzez odpowiednie enzymy dostarcza glukozę. Glukoza natomiast potrzebna jest do niemal wszystkich procesów metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka.
W procesie trawienia bakteryjnego natomiast, organizm otrzymuje, oczywiście aminokwasy, ale jednocześnie powstają trujące produkty przemiany materii. Fermentacja* skrobi również skutkuje powstaniem substancji trujących (tj. kwasu octowego, kwasu mlekowego, alkoholi i dwutlenku węgla). Co jest istotne w tym procesie wzrasta ph krwi i organizm staje się bardziej podatny na różne infekcje i choroby.
Czasami połączenia produktów w potrawach, pomimo złego ich zestawienia, są bardzo dobrze tolerowane przez większość osób, ale nie przez wszystkich, niestety. Ważne, aby pamiętać, że w czasie choroby lub słabszej kondycji trzeba bardziej skoncentrować się na odpowiednim zestawianiu produktów w potrawach lub też spożywaniu ich rozdzielnie. W trakcie choroby lub przeziębienia, osobiście polecam dietę opartą tylko na warzywach. W tym czasie dobrze jest wyłączyć produkty mleczne, jaja, mięso a także zawierające gluten. Takie postępowanie znacznie skróci czas choroby.
Dietę rozdzielną często instynktownie stosują dzieci, jedzą – same ziemniaki, sam groszek, samą kaszę. U ludzi dorosłych instynktowne odżywianie nasila się właśnie w czasie choroby.
10 głównych zasad łączenia pokarmów:
Sztuka odpowiedniego łączenia pokarmów nie jest łatwa, ale warto zadać sobie ten trud dla polepszenia samopoczucia swojego i osób, które żywimy.
*) nie mylić fermentacji trawiennej z fermentacją korzystną, jaka zachodzi przy tworzeniu produktów kiszonych
Opracowano na podstawie: Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”, Giennadij Małachow „Dieta lecznicza i rozdzielna”.