Grypa, wirusowa choroba zakaźna układu oddechowego, przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zazwyczaj ostry, powodujący obłożną chorobę, uniemożliwiającą wykonywanie pracy. Dziś wirus grypy przeważnie nie jest śmiertelny, jednak ignorowanie objawów, niedoleczenie lub powikłania choroby mogą mieć skutki śmiertelne.
Grypą sezonową nazywamy typy wirusów atakujące ludzi (najczęściej) na obszarach klimatu umiarkowanego, w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Choć zwykle nie są to daty stałe, a ich zmienność (tj. początek, koniec, czas trwania, liczba zachorowań) zależna jest od tzw. „czynnika ludzkiego” (medialność, sposób przygotowania do walki z wirusem), oraz od mutacji samego wirusa.
Wirus przenoszony jest drogą kropelkową, więc dróg zarażenia jest kilka, ale są one związane głównie ze złą higieną oraz przebywaniem w miejscach o dużym ryzyku spotkania chorego.
Przyczyny zachorowania na grypę
Objawy grypy
Wysoka gorączka – jest najpowszechniejszym objawem wirusa. Temperatura w ciągu 3-5 dni od zarażenia może wzrosnąć do 39-41˚C. Objaw ten często mylony jest z przeziębieniem, jednak przebieg w przypadku grypy jest znaczenie gwałtowniejszy (nagły skok temperatury).
Dreszcze – są objawem pochodnym od wysokiej gorączki.
Ból głowy – jest jednym z pierwszych objawów, w miarę postępu choroby może rozwijać się również ból gałek ocznych, światłowstręt. W późniejszym stadium obniżenie sprawności psychoruchowej i senność.
Bóle mięśniowe, stawów, gardła – Ból gardła pojawia się we wczesnym stadium choroby, wraz z kaszlem suchym (z czasem przechodzącym w wilgotny).
Uczucie wyczerpania, brak apetytu – w związku z tym, że grypa atakuje cały organizm, odczuwa on przewlekłe zmęczenie i brak apetytu.
Zazwyczaj przy tak szerokim spektrum objawów, grypa jest przyczyną różnych powikłań, również śmiertelnych. Do najczęstszych należy niewydolność oddechowa, zapalenie spojówek, omamy (przyczyną jest wysoka gorączka). W okresie wzmożonych zachorowań zaleca się wizytę u lekarza, jeżeli występują choćby dwa z wyżej wymienionych objawów. Szybka diagnoza i leczenie ułatwi uniknięcie powikłań.
Grypa najczęściej atakuje ludzi, którzy nie dbają o siebie tj.:
Jak przeciwdziałać grypie?
Najlepszą obroną przeciwko grypie jest unikanie chorych ludzi, dbanie o swój organizm i odpowiednie odżywianie (owoce, warzywa, mięso). Ważnym elementem jest także sport- wysiłek fizyczny w odpowiednim natężeniu hartuje nasz organizm.
Szczepienia
Wedle statystyk na grypę corocznie szczepi się ok. 8% polskiej populacji. Wynik ten nie poraża, szczególnie, jeśli zderzy się go ze statystykami USA (ok. 50%). Statystyki te niepokoją WHO i w związku z nowa rezolucją, co najmniej 75% pacjentów grup wysokiego ryzyka (do 23 roku życia oraz powyżej 65 roku życia).
Dlaczego grypa jest tak niebezpieczną chorobą?
Wbrew powszechnej opinii, grypa może być bardzo niebezpieczną chorobą. Zachorowanie na grypę może powodować pojawienie się innych chorób (powikłań, np. zapalenie płuc). Grypa również może pogorszyć przebieg chorób, na które dana osoba cierpiała przed zachorowaniem na grypę, np. zaostrzenie astmy czy rozregulowanie cukrzycy.
Jakie są najczęstsze powikłania grypy?
Do najczęstszych powikłań grypy należą: zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie zatok, zapalenie ucha, zaostrzenie już istniejących chorób np. chorób układu krążenia (niewydolność krążenia), chorób układu oddechowego (astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i inne). Do rzadszych powikłań należą: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerwów, zapalenie mózgu.
Grypa czy przeziębienie?
Ważna jest umiejętność rozróżnienia grypy i przeziębienia, ponieważ powikłania pogrypowe takie jak zapalenie płuc mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.
Objawy
Co zrobić gdy podejrzewam u siebie grypę?
Gdy zaistnieje podejrzenie grypy należy udać się do lekarza. Lekarz potwierdzi lub odrzuci nasze przypuszczenia. Lekarz również oceni ryzyko powikłań, biorąc pod uwagę nasz wiek i istniejące już choroby. Zapisze leki łagodzące objawy choroby, a także wypisze zwolnienie z pracy.
(źródło: Świat Nauki, listopad 2009)