Szanowni Państwo,


w związku z szerzeniem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 Główny Inspektor Sanitarny wydał w dniu 10 marca 2020 r. Komunikat w sprawie schematu postępowania dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Nocnej oraz Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Komunikat znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego-w-sprawie-schematu-postepowania-dla-poz-i-nisoz, a jego przekaz mówi, że placówki medyczne, w których świadczone są porady lekarzy internistów, pediatrów i lekarzy medycyny rodzinnej stosują się do zaleceń GIS i wymagają przed umówieniem wizyty Pacjenta/Ubezpieczonego kontaktu telefonicznego i przeprowadzenia ankiety wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. Zalecane jest również, by: W związku w powyższymi zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, respektowanymi przez polskie placówki medyczne, zalecamy, by w ciągu najbliższych dni zamawiać - za pośrednictwem Centrum Umawiania Wizyt SALTUS Ubezpieczenia - telekonsultacje lekarzy pierwszego kontaktu lub specjalistów, a w wypadku konieczności przeprowadzenia stacjonarnej wizyty lekarskiej prosimy o umawianie się bezpośrednio w wybranej placówce, a następnie zgłoszenie tego faktu do Centrum Umawiania Wizyt celem potwierdzenia.

Takie postępowanie pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych dla Państwa sytuacji, gdy placówka odmówi zrealizowania porady/usługi medycznej powołując się na ww. Komunikat GIS. Przypominamy, że nasi Ubezpieczeni mają możliwość umówienia TELEKONSULTACJI, nie tylko u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lecz również u specjalistów, prosimy o korzystanie z tej możliwości w pierwszej kolejności. Wystarczy zgłosić taką konieczność za pośrednictwem Centrum Umawiania Wizyt.
Bardzo przepraszamy za zaistniałe niedogodności, mamy nadzieję, że wdrożone przez służby publiczne restrykcje i ograniczenia, pozwolą na jak najszybsze wyeliminowanie ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

O ZDROWIU W PODRÓŻY

Jak zabezpieczyć się przed wyjazdem do egzotycznych krajów? Co zrobić, by wycieczka nie zakończyła się groźną i uciążliwą chorobą? – bez względu na to, gdzie planujesz wakacyjny wypoczynek skontaktuj się ze specjalistą medycyny podróży, który pomoże odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

 

Rozmowa z Izabelą Kowalikowską, specjalistą medycyny rodzinnej i medycyny podróży z mieszczącego się na gdańskiej Zaspie Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas.

Czym zajmuje się medycyna podróży?

Medycyna podróży jest stosunkowo nową gałęzią medycyny o wybitnie interdyscyplinarnym profilu, a ze względu na rosnącą liczbę osób podróżujących za granicę cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Włączenie tej specjalizacji do oferty Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas to wymóg czasów, bo zwiększa się liczba osób, które wybierają wypoczynek w coraz bardziej egzotycznych miejscach, gdzie narażeni jesteśmy na różnorakie choroby. Dlatego w Centrum Sanitas postanowiliśmy pomóc ludziom wybierającym się w podróż, wskazać ewentualne zagrożenia i uświadomić, jak mogą się uchronić.

Sezon wakacyjny w pełni. Część z urlopowiczów spędzi wakacje w kraju, inni wybiorą dalekie egzotyczne podróże. Czy w Pani opinii wiedza wśród podróżujących na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z podróżowaniem w różnych warunkach geoklimatycznych jest wystarczająca?

Nie do końca uświadamiamy sobie jak wiele niebezpieczeństw zagraża nam podczas wyjazdów. Łatwo zepsuć sobie i innym wyprawę, chociażby nie przestrzegając zasad higieny, a nie chcemy przecież aby wyczekiwany przez nas wyjazd zmienił się w pobyt w szpitalu czy został skrócony wskutek ciężkiej choroby. Dlatego zachęcam wszystkich planujących wyjazdy do wizyty w Centrum Sanitas i rozmowy ze specjalistą medycyny podróży. Jesteśmy po to, by po przeprowadzeniu precyzyjnego wywiadu doradzić i na tej podstawie zlecić optymalny sposób profilaktyki.

Jakie korzyści płyną z wizyty u specjalisty medycyny podróży Centrum Sanitas?

Przede wszystkim bez zbędnego oczekiwania można uzyskać kompleksowe informacje na temat zagrożeń związanych z podróżą do wybranego regionu. Po przeprowadzeniu wywiadu chorobowego połączonego z oceną ryzyka przed podróżą pacjent uzyska niezbędne informacje dotyczące zachowań profilaktycznych oraz indywidualną poradę. Lekarz specjalista zleci również szczepienia niezbędne przed wyjazdem do określonego kraju, bo podróżni wybierający się do krajów tropikalnych powinni pamiętać o szczepieniach – obowiązkowych oraz zalecanych, które zwiększą ich bezpieczeństwo podczas wakacji. Ale nie tylko osoby wybierające się w tropiki muszą zadbać o właściwe przygotowanie. Należy pamiętać, że podróżując nawet na krótszych trasach z małym dzieckiem czy osobą starszą musimy odpowiednio się zabezpieczyć.

Jakie choroby dzisiaj najczęściej zagrażają podróżującym?

W zależności od obranego kierunku destynacji lista chorób jest różna, ale bardzo długa -od malarii, przez dur brzuszny, po żółtą gorączkę. Pamiętajmy, że nie tylko turystyka po egzotycznych krajach wymaga ostrożności. Zalecamy także osobom udającym się na południe Europy zaszczepienie przeciw WZW typu A, czy nawet wściekliźnie.

O czym powinny pamiętać osoby, które wróciły już z długo oczekiwanego urlopu?

Niektóre choroby tropikalne w pierwszym etapie mogą przebiegać niemal bezobjawowo, a część z nich może rozwijać się na tyle wolno, że pierwsze dolegliwości można zaobserwować nawet kilka tygodni po powrocie z wyprawy. Jeśli w ciągu dwunastu miesięcy wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy należy koniecznie udać się do specjalisty.


Poradnik

Serwis wykorzystuje pliki typu "cookie" w celu przechowywania informacji o użytkownikach.
Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, obsługę plików można wyłączyć zgodnie z opisem w zakładce "Polityka cookies".