Szanowni Państwo,


w związku z szerzeniem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 Główny Inspektor Sanitarny wydał w dniu 10 marca 2020 r. Komunikat w sprawie schematu postępowania dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Nocnej oraz Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Komunikat znajduje się pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego-w-sprawie-schematu-postepowania-dla-poz-i-nisoz, a jego przekaz mówi, że placówki medyczne, w których świadczone są porady lekarzy internistów, pediatrów i lekarzy medycyny rodzinnej stosują się do zaleceń GIS i wymagają przed umówieniem wizyty Pacjenta/Ubezpieczonego kontaktu telefonicznego i przeprowadzenia ankiety wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. Zalecane jest również, by: W związku w powyższymi zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, respektowanymi przez polskie placówki medyczne, zalecamy, by w ciągu najbliższych dni zamawiać - za pośrednictwem Centrum Umawiania Wizyt SALTUS Ubezpieczenia - telekonsultacje lekarzy pierwszego kontaktu lub specjalistów, a w wypadku konieczności przeprowadzenia stacjonarnej wizyty lekarskiej prosimy o umawianie się bezpośrednio w wybranej placówce, a następnie zgłoszenie tego faktu do Centrum Umawiania Wizyt celem potwierdzenia.

Takie postępowanie pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych dla Państwa sytuacji, gdy placówka odmówi zrealizowania porady/usługi medycznej powołując się na ww. Komunikat GIS. Przypominamy, że nasi Ubezpieczeni mają możliwość umówienia TELEKONSULTACJI, nie tylko u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lecz również u specjalistów, prosimy o korzystanie z tej możliwości w pierwszej kolejności. Wystarczy zgłosić taką konieczność za pośrednictwem Centrum Umawiania Wizyt.
Bardzo przepraszamy za zaistniałe niedogodności, mamy nadzieję, że wdrożone przez służby publiczne restrykcje i ograniczenia, pozwolą na jak najszybsze wyeliminowanie ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

PIERWIASTEK ŻYCIA – MAGNEZ

Pierwiastek o bardzo szerokim spektrum działania jakim jest magnez często bywa niedoceniany. A jest on niezwykle potrzebny, aby wiele procesów metabolicznych przebiegało w sposób prawidłowy. Dlatego też w niektórych kręgach magnez zyskał miano – pierwiastka życia. Dlaczego?

 

Dlatego, że magnez przywraca ciału swobodę, rozluźnia, uspokaja centralny układ nerwowy, harmonizuje zaburzenia równowagi emocjonalnej (włączając w to zaburzenia snu, zespół napięcia przedmiesiączkowego, depresje), rozluźnia działanie mięśni (także mięśnia sercowego). Działanie magnezu nieocenione jest również w zaburzeniach takich jak: zaparcia (zapewnia lepszą perystaltykę jelit), skurcze i drętwienie w całym ciele czy też w przypadku migreny. Nieocenione jest również jego działanie w regulowaniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą. Magnez również przeciwdziała takim zaburzeniom, jak zespół przewlekłego zmęczenia, osteoporoza oraz zapalenie stawów. Trzeba również zaznaczyć, że jest to pierwiastek zasadotwórczy, dlatego też skutecznie będzie działał w przypadku zakwaszenia organizmu i wszelkich dolegliwości wynikających z tej przyczyny.

 

Jednak obecnie u większości populacji stwierdza się niedobory tego pierwiastka. Uważa się, że niedobory mogą występować nawet u ok. 70% Polaków. Przyczyna po części tkwi w tym, że większość z nas żyje coraz szybciej i często przebywa w długotrwałym stresie. Niemniej jednak braki tego pierwiastka przede wszystkim wynikają z nieprawidłowej diety. \

 

Objawami niedoboru magnezu są m.in.:

 

  • skurcze i „mrowienie” mięśni, napadowe bicie serca,
  • bezsenność, poranne zmęczenie (nawet po wielu godzinach snu),
  • zawroty i bóle głowy,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • próchnica zębów,
  • nudności,
  • stany niepokoju i lęku,
  • trudności z koncentracją,
  • podatność na wszelkie infekcje.

 

Dzienne zapotrzebowanie u dorosłej osoby wynosi 320 mg – 420 mg w zależności od płci i wieku. Do pokarmów bogatych w magnez należą: rośliny strączkowe (fasola, produkty sojowe, groch i soczewica), pełne zboża (szczególnie gryka, proso, pszenica, jęczmień, żyto, ryż), orzechy i nasiona (migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, nasiona sezamu) oraz mniej popularne w Polsce – suszone glony. Dużo magnezu zawierają także wszystkie rośliny zielone zawierające dużą ilość chlorofilu (tj. trawa pszeniczna i jęczmienna, mikroalgi, spirulina, chlorella oraz wszystkie warzywa zielone).

Warto także wspomnieć, o jeszcze jednym produkcje zawierającym dużą ilość magnezu – o czekoladzie. Należy tylko pamiętać aby była to czarna czekolada z dużą ilością kakao (np. 70%). Większość czekolad na półkach sklepowych nie jest godna polecenia. Zawierają one dużo cukru rafinowanego lub syropu glukozowo-fruktozowego, tłuszcze utwardzane oraz składniki nienaturalne, obciążające układ pokarmowy.

Pamiętajmy zatem, aby niedoboru magnezu uzupełniać produktami naturalnymi spożywanymi w ramach pełnowartościowej diety.

 

 

Autorka: Monika Dziemidowicz, dietetyczka.

Opracowano na podstawie: Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”, Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk „Normy żywienia człowieka”, Bożena Żak-Cyran „Alchemia Pożywienia”, Gillian McKeith „Jesteś tym, co jesz”.


Poradnik

Serwis wykorzystuje pliki typu "cookie" w celu przechowywania informacji o użytkownikach.
Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, obsługę plików można wyłączyć zgodnie z opisem w zakładce "Polityka cookies".